Prace budowlane – układanie jastrychu
Po wykonaniu izolacji cieplnej i ułożeniu rur prace instalacyjne są zakończone. Następny etap to prace budowlane – układanie jastrychu i warstwy wykończeniowej podłogi.
Rury przykrywa się warstwą jastrychu. Jest to mieszanka piasku, żwiru, wody i spoiwa – zwykle cementu. o zaprawy jastrychowej zaleca się dodanie specjalnych emulsji, tak zwanych plastyfikatorów. Zwiększa to jej plastyczność, dzięki czemu jastrych lepiej przylega do rur ze wszystkich stron, również od spodu.
Grubość warstwy podkładu powinna wynosić około 6,5 cm, w tym nad rurą 4,5-5 cm. Grubość warstwy może być mniejsza, jeśli zastosujemy jastrychy płynne, tak zwane samopoziomujące. Mają one zwiększoną wytrzymałość, dlatego warstwa podkładu nad rurą grzejną może być mniejsza i wynosić około 2,5 cm. Całość warstwy jastrychu będzie miała wówczas około 4,5 cm. Ma to znaczenie w domach modernizowanych, w których są ograniczenia dopuszczalnych obciążeń stropów – cieńszy podkład to mniejsza masa całej podłogi.
Jak układać jastrych?
Jastrych należy układać w dwóch etapach:
- w pierwszym – do wierzchu rur grzejnych;
- w drugim, zaraz po rozpoczęciu wiązania – do właściwej wysokości.
Podkład trzeba sezonować 20-28 dni. Po okresie wiązania, ale przed pracami wykończeniowymi, podkład podgrzewa się w celu zmniejszenia jego wilgotności. Temperaturę wody w przewodach podnosi się stopniowo. Trzeba przy tym ściśle przestrzegać zaleceń producenta, gdyż zbyt szybkie nagrzewanie może spowodować zniszczenie podkładu. Pamiętajmy, aby przy wylewaniu betonu temperatura materiału, a także temperatura w pomieszczeniu nie była niższa niż +5°C. W miarę możliwości powinna być ona na stałym poziomie.
Jak wygrzewać jastrych?
Kolejnym ważnym etapem prac budowlanych jest wygrzewanie jastrychu zmniejszające jego wilgotność. Podkład musi być podgrzany po normalnym okresie wiązania, a przed położeniem wykładziny podłogowej. Temperaturę w rurach grzejnych podwyższa się stopniowo. Podczas podgrzewania podkład trzeba chronić przed nasłonecznieniem i przeciągami. Zbyt wolne lub zbyt szybkie wygrzewanie płyty grzewczej może ją uszkodzić.