+48 510 216 008 biuro@geo-instal.pl

Czym wykończyć podłogę?

Decyzja o tym, czym wykończymy podłogę, powinna zapaść na etapie projektu, bo każdy materiał inaczej przewodzi ciepło. Rodzaj posadzki będzie decydował między innymi o doborze średnic przewodów i odstępach między nimi.  Na ogrzewanie podłogowe można układać kamień naturalny (na przykład marmur, granit) lub płytki ceramiczne. Podłogę możemy wykończyć też wykładzinami dywanowymi lub laminowanymi panelami podłogowymi. Możliwe jest również wykończenie podłogi drewnem.

ogrzewanie podłogowe

Drewno przeznaczone na podłogówkę musi charakteryzować się małym współczynnikiem skurczu. Jest to wielkość mówiąca o odporności drewna na zmiany wilgotności i temperatury. Najniższe współczynniki skurczu mają drewna egzotyczne: merbau (9,0%), tek (9,1%), doussie (9,4%) i iroko (9,4%).

Warstwa wykończeniowa podłogi z systemem ogrzewania podłogowego, powinna mieć wysoką przewodność cieplną, aby nie stanowiła ona izolacji dla przenikania ciepła. Im warstwa wykończeniowa będzie miała mniejszy opór przewodzenia, tym więcej odda ciepła. Z drugiej strony, wykładziny o większej izolacyjności pozwolą uzyskać bardziej równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu: nie będzie odczuwalna różnica temperatury w miejscach bezpośrednio nad rurami i położonych obok.

Ilość ciepła oddawanego przez podłogę jest ograniczona i wynosi około 70 W/m2. Wielkość ta wynika z dopuszczalnej temperatury podłogi. Taka ilość ciepła wystarczy, by ogrzać nowoczesne, ciepłe domy. Jednak tam, gdzie są nieszczelne okna, liczne mostki cieplne lub pomieszczenia są wysokie albo bardzo przeszklone, ogrzewanie podłogowe trzeba uzupełnić grzejnikami.

Częstym dylematem osób, które wykończają swój pierwszy dom jest jaki materiał wybrać do wykończenia podłogi w salonie – drewno czy gres. Z jednej strony bardzo lubimy drewno, z drugiej gres jest lepszy na ogrzewanie podłogowe. Osoby, które wybrały drewno w salonie bardzo szybko przekonują się, że trzeba je cyklinować już po kilku większych przyjęciach, a w pobliżu wyjścia na taras – dużo częściej. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest cieszenie się drewnianą podłogą w sypialniach i innych pokojach na piętrze, a na parterze zastosowanie ceramiki lub kamienia naturalnego.

Jaka powinna być optymalna temperatura podłogi?

Ze względów zdrowotnych w pomieszczeniach z wodnym ogrzewaniem podłogowym temperatura podłogi nie powinna przekraczać:

  • 29°C (optymalnie 26°C) – w pokojach, kuchniach, korytarzach; wyjątek stanowią pokoje dziecinne, gdzie ze względu na sposób użytkowania (dzieci najczęściej bawią się na podłodze) maksymalna wartość temperatury powinna być obniżona;
  • 34°C – w pomieszczeniach tak zwanych sanitarnych (na przykład łazienkach i WC);
  • 35°C – w miejscach o zwiększonych stratach ciepła – pod oknami i przy ścianach zewnętrznych (czyli w tak zwanych strefach brzegowych).

Taka temperatura podłogi pozwala uzyskać wymaganą temperaturę: 24°C – w łazienkach i 20°C – w pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych (w warunkach obliczeniowych, to znaczy wtedy, gdy na zewnątrz panuje najniższa przyjmowana do projektowania temperatura – w Polsce od -16 do -24°C, zależnie od regionu kraju).